Bursa Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü neden bu kadar popüler derseniz, köyün kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara yani Osmanlı’nın ilk dönemlerine denk gelmekte ve tarihi dokusu tamamen korunmuş durumdadır.

Bursa’da Uludağ’ın etekleri ile vadileri arasında sıkışıp kalan köylere kızık köyleri denmekte ve Cumalıkızık gibi, Derekızık, Fidyekızık köyleri bulunmakta, buraya Cumalıkızık denmesinin sebebi ise diğer kızık köylerinin Cuma namazı için burada toplanmış olmalarından kaynaklanmaktadır.

Cumalıkızık Köyüne ulaşım sıkıntısı yok, ister minibüsle gidersiniz gidiş parası 2 Tl tutmakta ve köy merkezine kadar gitmekte, isterseniz Belediye otobüsleri ile gidebilir isterseniz şahsi aracınızla gidebilir ve Piknik alanı içerisindeki ve özel park yerlerine park edebilirsiniz.20-25 dakikalık bir araba yolculuğu ile Bursa merkezden çok rahat Cumalıkızık Köyüne gidebilirsiniz.

Evlerin mimari dokusu, taş, kerpiç ve ağaçtan oluşmaktadır, sokakları taş döşeli ve dardır.Hatta dünyanın en dar sokağı diye adlandırılan Cin Aralığı yada Cin Sokağı bulunmaktadır.Cumalıkızık Köyünde iki adet dere bulunmakta, biri küçük diğeri oldukça büyük bir deredir.

Cumalıkızık Köyü, tarihi dokusuyla film sahnelerine yada dizilere konu olabilecek güzelliktedir, zaten Şarkıcı Emrah’ın (Küçük Emrah) yer aldığı meşhur Kınalı Kar dizisi bu köyde çekilmiştir. Cumalıkızık Köyünde neler yapılır derseniz, bir kere tam bir köy havası alabilirsiniz, o eski ahşap evler, rengarenk çiçekler, temiz hava, taş döşeli sokaklar, ormanlık alan, dere kenarında piknik keyfi ve Cumalıkızık Köylülerinin açmış oldukları gözleme yada yemek yerleri gibi bir çok alternatif bulunmakta.Kısacası stres atmak için güzel bir pazar günü geçirmek için, biraz doğal ürünler yemek isterseniz Cumalıkızık Köyü iyi bir seçim olacaktır.